loader
panele słoneczne na budynku gospodarczym

Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Fotowoltaika z roku na rok staje się coraz bardziej popularna wśród właścicieli gospodarstw domowych, budynków gospodarczych, a także przedsiębiorców czy wszelakich instytucji. Patrząc na stabilność sektora energetycznego w Polsce, ciągłe niepokojące zapowiedzi wzrostów cen energii, dodatkowe opłaty oraz plany likwidacji polskich kopalni w następnych latach sprawiają, że instalacje fotowoltaiczne wyrastają jak grzyby po deszczu. Każda osoba, która planuje inwestycję w odnawialne źródła energii myśli przede wszystkim o realnych oszczędnościach oraz o jej pozytywnym wpływie na otaczające nas środowisko. Na co warto zwrócić uwagę, aby inwestycja w instalację fotowoltaiczną na dachu lub gruncie faktycznie się opłacała? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule.

Panele fotowoltaiczne – najważniejsze kwestie

Montaż instalacji fotowoltaicznej niesie ze sobą wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest fakt, że w wielu przypadkach nasze gospodarstwo staje się całkowicie niezależne energetycznie i niestraszne nam podwyżki cen prądu czy przerwy w jego dostawach. Jednak aby instalacja fotowoltaiczna w długiej perspektywie czasowej się zwróciła i generowała oszczędności, musimy już na etapie planowania zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii.

Wybór sprawdzonej firmy

Wybranie wiarygodnej i sprawdzonej firmy to podstawa sukcesu naszego przedsięwzięcia. Ciągle rosnąca popularność paneli fotowoltaicznych sprawia, że na rynku pojawiają się nowe firmy, które próbują kusić atrakcyjnymi ofertami. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach „co tanie, to drogie”. Koszt instalacji fotowoltaicznej jest istotnym czynnikiem, lecz oprócz kryterium cenowego powinniśmy kierować się m.in. także tym, czy oferta jest kompleksowa , jak długim okresem gwarancji objęte są poszczególne elementy instalacji PV, a także czy wybrana przez nas firma oferuje gwarancję na montaż oraz na instalację elektryczną. Wybór rzetelnej firmy, która pomoże nam właściwie dobrać moc instalacji fotowoltaicznej, rodzaj paneli, ich ułożenie, zapewni profesjonalny montaż i wsparcie w pozostałych niezwykle istotnych kwestiach takich jak pozyskanie dofinansowania, kredytu czy przyłączenie do sieci to najważniejsza decyzja.

Odpowiedni dobór mocy instalacji fotowoltaicznej

Bardzo istotnym czynnikiem jest odpowiedni dobór instalacji do naszego zapotrzebowania na energię. Należy uwzględnić posiadane przez nas urządzenia, a także planowane przez nas inwestycje, takie jak np. instalacja pompy ciepła lub klimatyzacji. Moc instalacji fotowoltaicznej musi zapewniać nam zatem wystarczającą ilość energii, ponieważ tylko wtedy będzie dla nas opłacalna. W przypadku np. zbyt dużej mocy instalacji okres jej zwrotu zdecydowanie się wydłuży, gdy będzie za mała, zmuszeni będziemy pobierać deficyt prądu z sieci. Obecnie obowiązujące prawo mówi, że dostawca energii jest zobowiązany odebrać od nas nadmiar wyprodukowanego przez nas prądu. Instalacja fotowoltaiczna przyłączona do sieci energetycznej sprawia, że stajemy się prosumentem, czyli jednocześnie producentem jak i odbiorcą energii elektrycznej.

Instalacja fotowoltaiczna będąca własnością osób fizycznych, do 10 kWp oddaje do sieci nadwyżkę energii, a pobiera ją z powrotem wtedy, gdy generuje mniej prądu np. w okresie zimowym. Odebrać z sieci możemy wtedy 80% wcześniej oddanej energii elektrycznej. Instalacje powyżej 10 kWp mają możliwość odebrania z sieci już o 10% mniej, czyli 70%.

Montaż paneli PV

Przeciętne zapotrzebowanie dla domu jednorodzinnego wynosi zazwyczaj rocznie od 3000 do 5000 kWh, dlatego na dachu domu najczęściej spotykamy instalację o mocy nieprzekraczającej 5 kWp. Na domach rzadko możemy spotkać się z instalacjami o mocy większej niż 10 kW. Dzięki temu z sieci odebrać można jeszcze 80%, a nie 70% oddanej energii. Na cenę instalacji paneli fotowoltaicznych duży wpływ mają takie czynniki jak:

  • rozmiar instalacji,
  • wydajność ogniw,
  • lokalizacja (np. na dachu lub na gruncie),
  • kierunek i kąt nachylenia dachu,
  • rodzaj poszycia dachu,
  • jakość zastosowanego inwertera i osprzętu,
  • serwis i gwarancja.

Finansowanie inwestycji

Aktualnie wiadome jest, że nasze rachunki za prąd z roku na rok będą stale rosnąć. Transformacja energetyczna, którą zapowiedział rząd, będzie kosztowała nas sporo, dlatego w takiej sytuacji już teraz powinniśmy pomyśleć o fotowoltaice, która da nam własną energię elektryczną dla naszego domu czy gospodarstwa. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie kiedy instalacje fotowoltaiczne się opłacają, przede wszystkim musimy wiedzieć, czy inwestycja ta przyniesie nam realne korzyści. W tym celu musimy zwrócić uwagę na źródło finansowania, możliwe dofinansowania oraz ulgi.

Instalacja PV – dom jednorodzinny

Jeśli jesteśmy osobą fizyczną, możemy skorzystać z dofinansowania 5000 złotych z rządowego programu „Mój Prąd” lub z większej dopłaty z programu „Czyste Powietrze” – tutaj jednakże montaż samej instalacji fotowoltaicznej nie jest możliwy, konieczna jest dodatkowo wymiana nieefektywnego źródła ciepła np. na pompę ciepła. Inwestycja w fotowoltaikę to także możliwość odliczenia jej od podatku dochodowego do 53 000 zł. Korzystając z możliwych dofinansowań oraz ulg, okres zwrotu inwestycji ulega znacznemu skróceniu.

Korzystając z usług doświadczonej firmy zajmującej się montażem instalacji fotowoltaicznych, która zaprojektuje odpowiednią dla nas instalację, a także podpowie jak korzystać z ulg i dofinansowań, zwrot może nastąpić już po 5 latach! Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej, czas ten może skracać się z roku na rok.

Panele fotowoltaiczne w gospodarstwie rolnym

Czy fotowoltaika opłaca się dla rolnika? I to jeszcze jak! Rolnictwo to sektor, który jak żaden inny zależny jest od warunków atmosferycznych. Jednakże w dzisiejszych czasach równie ważnym jak pogoda dla gospodarstw rolnych jest ich wyposażenie w nowoczesną technologię, która ma zasadniczy wpływ na wydajność i zwiększenie zysków. Korzystanie z wszelkiego rodzaju maszyn zwiększa zapotrzebowanie na prąd, a tym samym bezpośrednio wpływa na rosnące rachunki, zwłaszcza w sytuacji, w której zmierzamy się z corocznymi podwyżkami cen energii elektrycznej oraz wprowadzaniem dodatkowych opłat.

Alternatywa w postaci instalacji fotowoltaicznej pozwoli zaoszczędzić na rachunkach i wykorzystać te środki np. na dalszy rozwój swojego gospodarstwa. Istotna jest również możliwość skorzystania z ulgi, która zmniejszy koszty fotowoltaiki. Rolnik, który płaci podatek rolny ma możliwość odliczenia 25% kosztów instalacji paneli PV od płaconego podatku rolnego. W takiej sytuacji jeśli zdecyduje się on na instalację kosztująca np. 50 tys. zł, otrzyma 12,5 tys. zł ulgi, dzięki czemu płacąc np. 5 tys.zł podatku rolnego w skali roku, będzie on zwolniony z tej opłaty przez kolejne 2,5 roku. Takie odliczenie jest możliwe nawet przez 15 lat, dlatego jest to dobra wiadomość zwłaszcza dla osób płacących niski podatek rolny.

Opłacalność fotowoltaiki w firmie

Przedsiębiorca ma możliwość odliczenia całego podatku VAT od instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika jest również kosztem, więc można odliczyć ją także od podatku dochodowego.
Do niedawna przedsiębiorca nie mógł magazynować energii w sieci, a nadwyżki mógł jedynie sprzedawać po narzuconej urzędowo stawce. Po zmianach wprowadzonych w 2019 roku przedsiębiorca posiadający instalację do 50 kWp może działać na zasadach podobnych jak osoba fizyczna, czyli może być prosumentem i pobierać z sieci zmagazynowaną nadwyżkę energii, oszczędzając w ten sposób na rachunkach za prąd.
Fotowoltaika o mocy powyżej 50 kWp w przedsiębiorstwie może w dalszym ciągu służyć do sprzedaży nadwyżki prądu. Przedsiębiorca składa wniosek, podpisuje umowę i zamontowany zostaje licznik dwukierunkowy. Inwerter, który zamienia prąd stały na prąd zmienny, wskazuje ilość wyprodukowanej energii, a licznik, ile kWh zużyła firma. Właściciel wystawia fakturę, a zapłatę otrzymuje przelewem na firmowe konto.

Panele fotowoltaiczne się opłacają

Obserwując sytuację na rynku energetycznym w naszym kraju możemy być pewni jednego – cena za 1 kWh prądu będzie stale rosła. Najlepszym sposobem na uniezależnienie się od podwyżek jest inwestycja w instalacje fotowoltaiczne i maksymalne wykorzystanie ich zalet. Wybierając solidną firmę, która zamontuje dobrej jakości panele i osprzęt, będziemy pewni gwarancji i serwisu, a także odpowiedniego doboru mocy oraz profesjonalnego montażu. Skorzystanie z dofinansowania czy możliwości odliczenia mikroinstalacji od podatku sprawiają, że zwrot kosztów poniesionych na instalację nastąpi już po kilku latach. Zwracając uwagę na fakt, że żywotność paneli waha się zazwyczaj między 25-30 lat, rachunek jest bardzo prosty – płacimy jedynie opłaty stałe dla dystrybutora za przesył energii (kiedy przesyłamy/pobieramy nadwyżki wyprodukowanego przez nas prądu) gwarantując sobie niezależność energetyczną, a nawet możliwość oszczędzania na ogrzewaniu, zaopatrując nasz dom w pompę ciepła, zasilaną panelami fotowoltaicznymi. Tym samym wpływamy na zmniejszenie zanieczyszczenia otaczającego nas środowiska.